reklama

SLOVAN - koľko spravil pre reprezentáciu? Štatistiky, porovnanie... Jeho 6-ročná púť KHL

Prinášam vám štatistický prehľad, v ktorom sa napr. dozviete, koľko Slovákov pôsobí a pôsobilo v Slovane, koľko z nich sa dostalo do reprezentácie atď. Taktiež porovnanie rôznych atribút s ostatnými neruskými klubmi KHL.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: youtube/HC Slovan)

Slovan Bratislava. Pojem, ktorý nepotrebuje žiadny slovenský športový fanúšik vysvetliť. Buď ho ľudia milujú alebo nenávidia. Hokejový aj futbalový. No aj ten najväčší anti-fanúšik Slovana nemôže poprieť, že na naše pomery ide o veľkoklub. Má tradíciu, je to značka, ktorá láka a priťahuje pozornosť. Odkedy ten hokejový Slovan zamieril do KHL, návštevnosť domácej ligy utrpela. Na Slovan, resp. proti Slovanu, sa chodilo v našich končinách fandiť vo veľkom.

Odchod Slovana do Kontinentálnej hokejovej ligy bol v roku 2012 prijímaný rozpačito. Jedni sa tešili, druhí sa báli, čo bude s našou ligou. Na názoroch obidvoch táborov bolo niečo pravdy. Aj ten najväčší skeptik ale dúfal v jedno – pri neustálom poklese kvality nášho hokeja môže byť pôsobenie Slovana v KHL osožné pre reprezentáciu. Pozrime sa na Rigu, Minsk či Astanu – kluby, vďaka ktorým reprezentanti Lotyšska, Bieloruska a Kazachstanu môžu hrať v druhej najlepšej lige sveta. Postaviť v Slovane kostru reprezentačného tímu nebol zlý nápad. Dokonca sa dá veriť, že pri takomto zložení kádra by mal po Slovensku viacej fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovan však pomaly stráca lesk aj u svojich. Minimálne návštevnosť zápasov v Bratislave o tom hovorí. V malej štatistickej analýze vám ukážem, ako sa výkonnosť „belasých“ vyvíjala od vstupu do KHL. Tiež si posvietim, nakoľko bol onou spomínanou kostrou našej reprezentácie a porovnám to s ostatnými neruskými tímami KHL. V rámci bratislavského klubu medzi sebou budem porovnávať tri skupiny hráčov – slovenských, českých a zámorských.

Porovnania/tabuľky/grafy budú väčšinou z:

  • Poslednej sezóny Slovana Bratislava v slovenskej extralige (2011/12)

  • Šiestich sezón Slovana v KHL(2012/13 – 2017/18)

  • Jedinej sezóny Leva Popradu (2011/12), ktorý bol prvým slovenským tímom v KHL (sezónu pred vstupom Slovana do tejto ligy)

  • Aktuálnej sezóny Jokeritu Helsinki (Fínsko)

  • Aktuálnej sezóny Dinama Riga (Lotyšsko)

  • Aktuálnej sezóny Dinama Minsk (Bielorusko)

  • Aktuálnej sezóny Barysu Astana (Kazachstan)

  • Aktuálnej sezóny slovenskej extraligy

Koľko bodov získal klub v základnej časti a na aké umiestnenie to stačilo?

Po prvej euforickej sezóne Slovana v KHL prišiel pokles a odvtedy si belasí vybojovali účasť v play-off iba jedenkrát. Ani najhoršia sezóna 2014/2015 ale neskončila tak zle ako jediná sezóna Levu Poprad v KHL. Z neruských tímov v play off tento rok neuvidíme okrem fínskeho Jokeritu nikoho, avšak okrem Rigy a ďalších dvoch ruských tímov by ste pod Slovanom v tabuľke už nikoho nenašli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Koľko domácich hráčov nastúpilo počas sezóny v kádri?

Štatistika, ktorá už viac začína zaujímať ľudí, ktorí nemajú belasé srdce, ale sú fanúšikmi slovenského hokeja. Klesajúci trend je žiaľ realitou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Koľko kanadských bodov pozbierali domáci hráči počas sezóny?

Počet slovenských hráčov v kádri nie je až taký smerodajný. Presa len ak pred koncom sezóny už nie je o čo bojovať, najväčšie hviezdy môžu tím opustiť a miesto nich dostanú na pár zápasov príležitosť mladíci. Lepšie porovnanie a aj zhodnotenie kvality slovenských hráčov vykreslí podiel počtu dosiahnutých kanadských bodov domácimi hráčmi.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Koľko bodov na zápas v priemere domáci hráči dosiahli?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najproduktívnejší hokejisti líg mávajú väčšinou okolo jedného bodu na zápas. Takých môže byť v tíme zopár, ale kľudne nemusí byť ani jeden. Drvivá väčšina tímu je ale hlboko pod touto hodnotou. Pri rozsiahlejšej a dlhodobejšej štatistike sa však dá porovnať aj tento ukazovateľ. Nie je všetko o bodoch, ale každou sezónou je tento ukazovateľ slabší.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aký bol podiel odchytaných zápasov domácimi brankármi?

V tíme, ktorý chcel byť kostrou slovenskej reprezentácie, chytal naposledy slovenský brankár súťažný zápas v sezóne 2014/15! Tohtosezónny príklad s Jaroslavom Janusom bol iba smutnou demonštráciou tohto faktu. O to viac to zamrzí, keď uprostred sezóny odišiel Mazanec do zámoria a namiesto neho prišiel opäť zahraničný brankár. Zatiaľ čo v českej lige sa maskovaní muži zo Slovenska zaradili medzi elitu, do Slovana sa žiadneho nepodarilo dotiahnuť. Len aby to nedopadlo, že o pár rokov bude za Slovan chytať legendárny Salignova (NHL EA Sports game joke).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aký bol podiel hráčov, ktorí hrali za klub v dvoch sezónach za sebou?

Na tejto štatistike by som chcel ukázať, ako rýchlo sa menil v tímoch káder. Nanovo poskladaný mančaft sa musí zohrať a vytvoriť partiu, čo môže byť hlavne zo začiatku sezóny problém. Slovanu sa toto stáva často. Smutne však musím dodať, že podobný problém kvári v podstate celý slovenský klubový hokej. Hráči prichádzajú, odchádzajú, pendlujú hore-dole rýchlejšie a o nejakej dlhodobejšej koncepcii môže sotva byť reč. Vo veľkých kluboch by sa ale mohli pokúsiť tento trend eliminovať. Pripomeniem, že počet hráčov, ktorí nastúpia za jeden klub počas sezóny sa často pohybuje medzi 30 a 40.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aký bol počet reprezentačných štartov domácich hráčov?

Štatistika, o ktorú rád zakopne každý kritik bratislavského klubu. Sústrediť sa ale môžem len na predošlé sezóny, keďže tento ročník by sme sem mohli doplniť až po konci MS. Percentuálny podiel pozvoľne klesá. Pri porovnaní s inými neruskými klubmi KHL vidieť, že podobné čísla má Jokerit Helsinki. Fínsky hokej však nie je natoľko odkázaný na pomoc svojho jediného klubu v KHL. V tomto smere lepšie poslúžia čísla Astany, Minska a Rigy. Aby som ale bol voči Slovanu viac fér, pri prvých dvoch menovaných uvádzam aj čísla, kde nerátam naturalizovaných (prevažne) zámorských hráčov, ktorí obliekajú dres Kazachstanu či Bieloruska iba krátko. Napriek tomu je vidieť, že v týchto krajinách sa o kostre reprezentácie v tíme KHL nie iba hovorí.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hráči akej národnosti boli v top 5 produktivite tímu?

V prvých dvoch sezónach Slovana v KHL boli v prvej päťke štyria Slováci. Za to v sezóne 2016/17 mal najproduktívnejší hráč slovenskej národnosti v Slovane 14 bodov a v prvej desiatke produktivity boli iba traja Slováci.

Obrázok blogu

Aká bola návštevnosť na domácich zápasoch?

Najmä posledný ročník lákal do hľadiska najmenej ľudí. Priveľmi sa niet čomu diviť, keď sa pozrieme na výkony. No druhým dychom treba dodať, že v rámci KHL je bratislavský klub stále na vrchných priečkach návštevnosti.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Reč čísel je neúprosná a má schopnosť povyzliekať donaha a olúpať všetky pozlátka. Samozrejme, hokej nie sú jednotky a nuly, násobenia a delenia. Pokúsil som sa ale priniesť čo najviac smerodajných štatistík. O vnútornom vývoji klubu informácie príliš nemáme. Takže sa môžem držať jedine výsledkov a prínosu do našej reprezentácie (v tomto článku vyjadrenými číslami).

Treba povedať, že snaha získať kvalitného slovenského hráča do kádra Slovana častokrát je. Avšak neraz proste stroskotá na tom, že hráč si radšej zvolí istotu, ako hrať za klub, o ktorom je známe, že si v ňom na výplatu možno bude musieť počkať mesiace. Je veľká škoda, že klub, ktorý má byť značkou, vizitkou a výstavnou skrinkou slovenského hokeja, si svoje meno týmto ničí a samotný klub tým trpí. Na lesku mu nepridalo ani nenominovanie žiadneho hráča na Olympiádu 2018, nech už bolo akokoľvek kontroverzné.

Nikto zrejme neočakáva, že bratislavský tím bude konkurovať najbohatším ruským klubom a že bude rok čo rok bojovať o Gagarinov pohár. Nazdávam sa ale, že sa to proste musí dať robiť lepšie. Aj pre klub, aj pre prínos slovenskému hokeju.

My fanúšikovia nemáme žiadne právo radiť manažmentu tohto klubu, no zvučné posily do klubu KHL, ktorý chce hrať v play off, nezvyknú skauti hľadať medzi hokejistami Izraela (Eliezer Šerbatov, za Slovan 33 zápasov, 1+3), v tretej najvyššej českej súťaži (Tomáš Černý, 8 zápasov, 0+1) alebo v rumunských tímoch (Pjotr Sčastlivij, snaha o jeho angažovanie sa napokon nepotvrdila). Bez urážky k týmto hráčom, ale pravidlo, že legionár by mal byť rozhodne lepší ako domáci hráč, tuto sotva platí. Náš hokej už nie je svetová elita, ale aby sme nenašli pár domácich hráčov, ktorí by sa vyrovnali týmto legionárom?

Pričom pri minime našincov v NHL sa rozhodne dá tvrdiť, že KHL je pre slovenských hokejistov vysoká škola. Tak prečo v nej za Slovan promuje tak málo Slovákov?

Obrázok blogu
(zdroj: youtube/HC Slovan)

zdroje:

http://www.hockeydb.com/ (napr. http://www.hockeydb.com/nhl-attendance/att_graph.php?tmi=9294)

http://www.eliteprospects.com/ (napr. http://www.eliteprospects.com/team.php?team=169)

https://en.khl.ru/ (napr. https://en.khl.ru/calendar/468/00/198/)

eurohockey.net

Ďalšie moje články napísané pre REFRESHER.sktu a pre vedelisteze.sk tu.

Martin Zachar

Martin Zachar

Bloger 
  • Počet článkov:  177
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Neobyčajne obyčajný človek, ktorého svet zrkadlia jeho verše :))) Zoznam autorových rubrík:  Básne - nezaradenéBásne - humornéZaujímavostiMS 2002Súkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu