15 rokov po zlate z MS, 11. časť - ZÁPASY: SWE – SVK

Autor: Martin Zachar | 9.5.2017 o 16:44 | (upravené 16.5.2017 o 18:49) Karma článku: 1,29 | Prečítané:  507x

Píše sa rok 2002 a na Slovensku vládne hokej. Po nešťastnej olympiáde málokto verí Filcovej družine, ktorá mieri do Švédska...

PREDOŠLÁ ČASŤ

Semifinále: ŠVÉDSKO – SLOVENSKO

O súperovi:

Švédsky hokej ako taký sme už v skratke minule predstavovali. Tak vám miesto toho prinášame zopár aktuálnych štatistík, kde má Švédsko (ale aj Slovensko) na popredných priečkach časté zastúpenie.

Najproduktívnejším hráčom MS je aktuálne Kristian Huselius s 11 bodmi, o jeden bod menej má Miroslav Šatan a na delenej tretej priečke je Jágr spolu s našim obrancom Lintnerom (8 bodov). Najlepším strelcom je Slovinec Rodman so 6 gólmi, na druhom mieste sa tlačia štyria 5-góloví hráči, z neho traja nastúpia v zápase Švédsko - Slovensko. Sú to Bondra, DahlénHuselius. Najlepšiu úspešnosť na vhadzovaní má Nemec Abstreiter (71,93%), druhý je Stümpel (66,67%) a tretí Handzuš (66,22%). Úspešnosť brankárov vedie Fín Markkanen (95,24%), na štvrtom mieste je s 92,31% Lašák. Najlepší tím na presilovky je Slovinsko, tretie je Švédsko a hneď za ním Slovensko. Na treťom mieste sú Švédi aj v úspešnosti v oslabeniach. Prvé Fínsko ešte gól v oslabení ani neinkasovalo. V úspešnosti streľby je najlepšie Nemecko a náš tím je druhý. Najmenej vylučovaným tímom na turnaji je Švédsko.

Po zápase s nami spred 7 dní Švédi rozdrvili Ukrajinu 7:0, porazili Fínov 4:2 a vo štvrťfinále Nemcov 6:2.

Čo sa týka zostavy, udiali sa oproti nášmu prvému vzájomnému zápasu dve zmeny v útočných radoch. Domáci tím prišli posilniť Per-Johan Axelsson, Stümpelov spoluhráč z Bostonu, ale hlavne Markus Näslund z Vancouveru, ktorý túto sezónu v základnej časti strelil 40 gólov, pridal k nim 50 asistencii a bol vďaka tomu druhým najproduktívnejším hráčom NHL! Pikoškou, ktorú sme pred týždňom nespomínali je, že v tíme aj dnes nastúpi štvorica Johanssonov (Magnus, Mathias, Andreas, Thomas).

Pred zápasom:

Postup do semifinále znamenal ďalšie presúvanie sa, tentokrát naspäť do Göteborgu, kde už sa odohrá celý zvyšok turnaja. Predpokladáme, že víťazná zostava nášho tímu sa meniť nebude. Po výborných výkonoch v bráne by bol nezmysel striedať Lašáka a útoky si tiež, zdá sa, dobre sadli. Celý tím ťahal za jeden povraz a to isté sa bude očakávať aj dnes. Čaká nás historicky druhé semifinále na majstrovstvách. To prvé sme pred dvomi rokmi zvládli, keď sme porazili favorizovaných Fínov 3:1. Teraz máme o poznanie nabitejší káder ako v Petrohrade, no miernym favoritom je aj tak znovu náš súper..

Miro Šatan pred zápasom sebavedomo prehlásil: „Pre takéto zápasy hokej hráme, to je tá ozajstná radosť. Zápasy, v ktorých ide o všetko, sú korením športu. Každý z nás odohrá za rok veľa stretnutí, no niektoré neznamenajú veľa a upadajú do rutiny. Toto je však niečo iné, špeciálne a všetci sa na to tešíme. Takých zápasov sa nehrá veľa. Otestujú, akú má mužstvo skutočnú silu. Hrá sa o všetko a len lepší ide ďalej. A my chceme ísť ďalej.“

Priebeh:

Štvrtok 9. mája 2002

20:00

Göteborg, hala Scandinavium

Zostavy:

Slovensko: Lašák - Višňovský, Hecl, Smrek, Lintner, Milo, Štrbák, Čierny, Bača - Pálffy, Stümpel, Bondra - Šatan, Handzuš, Bartečko - Országh, Pavlikovský, Nagy - Petrovický, Hlinka, Somík

Švédsko: Salo - Hedin, Rhodin, Tjärnqvist, Kim Johnsson, Ronnie Sundin, Magnus Johansson, Thomas Johansson - Axelsson, Andreas Johansson, Dahlén - Weinhandl, Jönsson, Zetterberg - Näslund, Johnson, Huselius - Andersson, Falk, Nylander - Mathias Johansson

ŠVÉDSKE REPETE

Plné hľadisko, ktoré hnalo domácich hokejistov sa už po 20 sekundách prizeralo nebezpečnej šanci Petra Bondru, ktorý sa pred Sala natlačil spoza bránky a na dvakrát zakončoval. Po dvoch minútach zase zvonila tyčka Lašákovej bránky po Anderssonovej strele. Neskôr si vybral náš brankár spolu s obranou slabšiu chvíľku, ktorú ale na naše šťastie hviezdny Näslund nepotrestal. Švédi hrali od začiatku aktívnejšie, gólom sa ale neskončila ani šanca Huseliusa. V 15. minúte spálil tutovku po Pavlikovského zadovke zoči voči Salovi Országh. Aj naďalej to bol predovšetkým ale švédsky tím, ktorý útočil. A v 18. minúte to zúročil. Dahlén za bránkou vylákal Lintnera k sebe a následne prihral neobsadenému Axelssonovi, ktorý do odkrytej bránky strelil úvodný gól. Po chvíli mohol Andersson zvýšiť, sám sa ocitol pred Lašákom, ale slovenský brankár jeho pokus kryl.

Už v druhej minúte pri hre 4 na 4 sme úplne prepadli vzadu a dvaja Švédi sa rútili sami na Lašáka. Zakončujúci Näslund znova proti nášmu brankárovi pohorel. My sme dali o sebe vedieť až v 5. minúte, no tvrdú strelu Nagya Salo bez problémov chytil. O minútu neskôr to už vyzeralo nebezpečnejšie, gól po akcii nášho prvého útoku nepadol, ale vypýtali sme si presilovú hru. Z nej však dokopy nič nebolo a tak útočili opäť Švédi. Rhodinov únik Lašák chytil, ale aj za prispenia bolestivého seknutia od Jerguša Baču. Počas oslabenia ešte trest v podobe gólu neprišiel, ale z pretrvávajúceho švédskeho tlaku už áno – Anderssonovu strelu ešte Janko vyrazil, ale po následnej Nylanderovej akcii a zakončení už dorazil puk do našej bránky Thomas Johansson. Lašák si vôbec nevšimol, že puk ostal ležať kúsok od ľavej tyčky a Johansson bol o zlomok sekundy rýchlejší ako Bača. A mohlo byť horšie, o chvíľu na to sa však Weinhandlovi puk v samostatnom nájazde vymkol spod kontroly a pár sekúnd na to Országh len nedovolene ubránil veľkú príležitosť Kima Johnssona. V polovičke oslabenia Lašák v ľahu zlikvidoval veľkú príležitosť Troch koruniek, a aj po zvyšok nášho trestu to bol sústavný tlak súpera. Švédi ale pozabudli, že z trestnej lavice je to blízko k Salovi. Pálffy sa totiž v ideálnom čase zmocnil puku a z obranného pásma nahral Országhovi, ktorý akurát po vypršaní trestu skočil na ľad. Vladimír Országh šiel sám na Sala a konečne ho prekonal. 5 minút pred koncom tretiny sme zrazu boli ako poliati živou vodou. Biliardová akcia Višňovský – Pálffy – Stümpel gólom neskončila. Na druhej strane sme ale museli dať pozor aj na zadné vrátka, Andreas Johansson unikal do útoku, Lašák vykorčuľoval z brány a zmaril mu príležitosť zakončiť. Hralo sa v úžasnom tempe. V poslednej minúte ešte nepremenili svoje šance Országh a Pálffy. Druhú tretinu sme na strely prehrali 16:9.

Od úvodu tretiny sme sa zahryzli do súpera, do väčších šancí nás bohužiaľ nepúšťal. Bojovalo sa o každý kúsok ľadu, ale ani presilovky nepriniesli žiadne tutovky. Dlho sa hral nie príliš pekný hokej. Nepríjemne sme stŕpli v 17. minúte, keď Hedin sotil do mantinelu nášho kapitána hlavou napred. Šatan ostal chvíľu ležať na ľade a rozhodca vymeral Hedinovi za tento nebezpečný zákrok iba dve minúty. To sa nám najprv málilo, ale osud to asi tak chcel. Bol to práve Šatan, ktorý sa po tom zákroku oklepal a v presilovej hre vyrovnal. Najprv sme sa nevedeli usadiť v útočnom pásme a potom to prišlo – na ľade boli štyria útočníci a náš najproduktívnejší obranca Lintner. Stümpelovu strieľanú prihrávku ešte Pálffy do bránky netrafil, puk ale vrátil pred Sala a odtiaľ ho už Šarky upratal do bránky – 2:2. Ak niekto odvtedy čakal opatrnú obrannú hru s minimom šancí, musel ostať prekvapený. Oba tímy sa totiž snažili rozhodnúť ešte do klaksónu.To sa nestalo a nasledovalo predĺženie.

Už prvá minúta predĺženia bola infarktová. To, čo chytil Lašák, tomu neveril snáď ani on sám. Andreas Johansson musel ešte dlho krútiť hlavou, že nerozhodol zápas do poloprázdnej bránky, kde náš gólman už len s maličkou nádejou poležiačky natiahol lapačku na bránkovú čiaru a chytil! Vtedy sa každý Švéd chytal za hlavu a každému Slovákovi sa zastavil dych. Lašák proste odmietol hrať iba o bronz. Aj naďalej sme tŕpli pri tlaku súpera. Miestami hra 5 na 5 vyzerala ako švédska presilovka, ale náš tím odolával. V 5. minúte urobil ďalší dôležitý zákrok Lašák po Huseliusovej pohotovej strele z malej vzdialenosti. Zopár striel vyprodukovali aj naši hráči, ale zväčša nič mimoriadne. Navyše sme sa zakaždým museli veľmi rýchlo vracať do obrany kvôli nebezpečným protiútokom. A keď sme konečne išli traja na jedného, zastavil nás ofsajd. Gól ani po 10 minútach nepadol, rozhodovať museli nájazdy.

Ako prvý šiel na nájazd Švéd Ulf Dahlén – pekný forhendový blafák, ale skončil na Lašákovom betóne.

Druhý na rade bol Miro Šatan – Salo naznačil atak hokejkou, Šatan v tom momente vystrelil, ale iba do betónov.

Tretí šiel Jörgen Jönsson – fantastický bekhendový blafák, ale opäť ešte fantastickejší Lašák.

Ďalší šiel Bondra – Salo suverénne kryl strelu do pravého dolného rohu brány, hala buráca.

Piatym hráčom bol Markus Näslund – prichystal si tiež blafák, ale Lašák mu ho hokejkou znemožnil.

Šiestym exekútorom bol Pálffy – a strelou do pravého horného rohu chladnokrvne prekonal Sala!

Celá naša striedačka sa drží okolo ramien, krásny pohľad. Ďalším hráčom bol Magnus Johansson – ten to skúšal streliť medzi betóny, ale tie Lašák včas zacvakol.

Ôsmy hráč bol Lintner – tentokrát strela do ľavého horného rohu a je to tam! Sme vo finále!

Piaty Slovák už nemusí ísť na nájazd a ako povedal televízny komentátor – posielame Švédov..... do boja o tretie miesto.

Sumár:

Po zápase:

Ján Filc: „Toto je krásna satisfakcia za sklamanie, ktoré sme zažili na Olympiáde v Salt Lake City. Dostali sme slovenský hokej tam, kde skutočne patrí. Myslím si, že prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej mal jasne navrch súper a v tretej zasa moje mužstvo. Urobili sme všetko pre vyrovnanie. Mužstvo potvrdilo fyzické i mentálne schopnosti aj v náročnom predĺžení. My sme chceli, Švédi museli a takto sme tú pozíciu aj vnímali. Cítili sme zo švédskej striedačky čoraz väčšiu nervozitu i obavy z nájazdov. Preto sme chalanom povedali, aby sa nezblbli, a aby sa v prvom rade snažili v predĺžení nedostať gól. S menami na samostatné nájazdy nebol žiadny problém, piatym menom na lístku bol Nagy. Nájazdy bývajú otázkou šťastia a to sa dnes priklonilo na našu stranu.“

Ján Lašák (najlepší hráč SVK tímu): „Ja som si prial, aby rozhodovali samostatné nájazdy, veľmi som si veril. Pred posledným trestným strieľaním som sa pozrel na našu striedačku. Keď som videl, ako sa všetci chlapci držia za ramená, povedal som si, že toto mužstvo si to naozaj zaslúži. Prišiel čas, aby konečne aj slovenský brankár podržal svoj tím a pomohol mu k vyšším métam.“

Žigmund Pálffy (v zápase 0+2 a rozhodujúci nájazd): „To, že sme dva razy dokázali otočiť nepriaznivé skóre, nám dodáva silu aj vieru vo vlastné schopnosti. Čo sa týka nájazdu, Salo vie, že je slabší medzi nohami a tak asi čakal, že mu to budem chcieť streliť tam. Ibaže ja som sa medzi kruhmi rozhodol, že bude lepšie, keď mu to fúknem pod hornú žŕdku. Riskol som to, lebo som tam videl voľné miesto. Nie je to také jednoduché, ako by to mohlo vyzerať, treba to trénovať. Tommy ide vždy dole.“

Vladimír Országh (v zápase 1+0): „Žigo Pálffy ma pri mojom góle vynikajúco našiel a keďže trochu poznám Sala, strelil som mu to tam, kde je zraniteľný. Vyšlo mi to. Toto mužstvo je vynikajúci kolektív, dobre sme na tom fyzicky i psychicky. Verili sme, že môžeme vyhrať. Veď sme dokázali otočiť aj zápas s Kanadou. Nech nám to vydrží až do soboty.“

Richard Lintner (premenený druhý nájazd): „Je to niečo neuveriteľné. Do poslednej tretiny sme išli s tým, že to otočíme za každú cenu. Povedali sme si, že zostaneme v defenzívnom systéme a že budeme odtiaľ vyrážať do rýchlych protiútokov. Veril som do konca a napokon sme vyrovnali. Poďakovať však musíme Jánovi Lašákovi, ktorý najmä v predĺžení pochytal nemožné. Pri nájazde som si vôbec nepripúšťal, čo sa deje. Nemyslel som na nič, úplne som vypol a vyložene som sa sústredil na brankára a na to, ako puk dostať do bránky. Chcel som spraviť blafák, no potom som sa asi splašil a len som to vystrelil. Prešlo to tam a prvé dve-tri sekundy som sám nevedel, čo sa deje. Až potom som si uvedomil, že sme vo finále.“

Miroslav Šatan (v zápase 1+0): „Hneď po náraze na mantinel mi nefungovali žiadne kontrolky, svetlá nesvietili. Nevedel som, čo je so mnou. Až postupom času som cítil, že môžem hýbať všetkými končatinami a už bolo dobre. Piskot publika som nevnímal, mal som ešte starosti sám so sebou. O chvíľu som už povedal trénerovi, že som v poriadku a chcem ísť naspäť na ľad. Klobúk dolu pred tým, čo dnes pochytal Lašák. Bol to jeden z najlepších výkonov brankára, aký som kedy zažil. Podobné veci som videl len od Dominika Hašeka. A to, že sme sa pochytali pri nájazdoch, symbolizuje, že buď spadneme spolu na jednu stranu, alebo spolu na druhú.“

Peter Bondra: „Taký pocit som ako športovec ešte nezažil. Mužstvo dalo do toho srdce a výsledok sa dostavil. Museli sme byť veľmi trpezliví, lebo prekonať kvalitnú švédsku defenzívu bolo veľmi ťažké. Ako správny profesionál som veril až do samotného záveru, že vyrovnáme. Mrzí ma, že som nepremenil samostatný nájazd, ale zastúpili ma iní chalani. Je to super.“

Hardy Nilsson (tréner Švédska): „Videli sme kvalitné a vyrovnané stretnutie, po ktorom musím Slovákom pogratulovať k víťazstvu. Mali sme na to, aby sme zápas rozhodli v druhej tretine, ale slovenský brankár Lašák bol skvelý. Snažili sme sa rozhodnúť aj v predĺžení, ale nepodarilo sa. Brankár podržal súpera aj pri samostatných nájazdoch. Pre úspech sme už asi ťažko mohli urobiť viac.“

Kenny Jönsson: „Čo k tomu povedať? Zahrali sme dobrý zápas a je hanba, že to nestačilo. Škoda, že Slováci dostali tú pochybnú presilovku. Slovák šiel s pukom a náš hráč ho narazil na mantinel. Odkedy sa to nesmie? Šatan sa robil, že umiera a potom vykorčuľuje na ľad a dá gól.“

Markus Näslund: „Máločo nám v tomto zápase vyšlo a mne vôbec nič. Mali sme veľa šancí, ale potom sa súper dostal do zápasu a my sme ani ďalšie príležitosti nevyužili. V predĺžení a nájazdoch už môže vyhrať hociktorý tím. Je na porazenie, keď sa človek snaží, ale proti nemu stojí takmer neprekonateľný brankár. Sme veľmi sklamaní, chceli sme sa rehabilitovať za neúspešnú Olympiádu, ale skončili sme tentoraz v semifinále. Pravda, za iných okolností, lebo nás zdolalo mužstvo hviezd.“

švédske noviny Expressen: „Katastrofa. Dobrú noc, tri korunky.“

 

Play-off pavúk:

 

V ďalšom zápase vyzveme pozajtra vo finále hokejistov Ruska.

 

BONUS:

 

ĎALŠIA ČASŤ

 

zdroje: tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Keď Sagan musel stiahnuť nohavice, zastal pri karavane

Keď si cyklisti potrebujú uľaviť, majú to komplikované.

Píše Ľubomír Svoboda

Slovensko potrebuje 14 stíhacích lietadiel a nie silné reči

Ad: Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci.


Už ste čítali?