15 rokov po zlate z MS, 5. časť - ZÁPASY: SVK – UKR

Píše sa rok 2002 a na Slovensku vládne hokej. Po nešťastnej olympiáde málokto verí Filcovej družine, ktorá mieri do Švédska...

Diskusia  (0)

PREDOŠLÁ ČASŤ

Zápas základnej skupiny: SLOVENSKO – UKRAJINA

O súperovi:

Druhý súper nášho tímu je opäť náš sused, tentokrát východný. Bude to podľa všetkého náročnejší duel ako ten proti Poľsku. Na štvrté majstrovstvá v rade pricestoval pomerne skúsený mančaft, zaujímavosťou je, že väčšina sú priamo rodáci z Kyjeva. Vlani v Nemecku, kde sme nad nimi zvíťazili 3:1, skončili Ukrajinci na konečnom 10. mieste. Tento rok zaujali najmä na Olympiáde, kde porazili Švajčiarov 5:2 a len tesne im ušla účasť v hlavnej fáze turnaja. V prvom stretnutí na terajšom turnaji podľahli Fínsku 0:3.

Najväčšou ikonou tímu Ukrajiny je bez pochýb Bondrov spoluhráč z Washingtonu – Dmitrij Christič. Tento rok sa bodovo trochu trápil a najlepšie roky má už zrejme za sebou, no štatistika takmer 600 bodov v NHL hovorí sama za seba. Ďalším nebezpečným útočníkom je hráč majstrovského Jaroslavľu z ruskej Superligy, Štrbákov spoluhráč Vadim Šachraičuk a v tíme je aj mladý, talentovaný Kasjančuk. V obrane sa Ukrajinci budú opierať hlavne o výkony Klimentieva – najlepšieho obrancu Magnitogorsku, či veterána, 38-ročného Valerija Širiajeva. V bránkovisku to majú vyrovnané, Simčuk aj Karpenko zažili štatisticky podobnú sezónu v Superlige. Druhý menovaný však vystupňoval svoju formu aj v play-off a preto je jednotkou. Ukrajinci ešte čakajú na možný príchod Fedotenka z Philadephie, proti nám ale určite ešte nenastúpi.

Pred zápasom:

Hecl a Hurtaj sa naďalej pripravujú s mužstvom, na súpisku však neboli stále zaradení. Po vypadnutí Phoenixu z play-off NHL je totiž manažér Peter Šťastný v kontakte s trojicou potenciálnych reprezentantov – Ladislavom Nagyom, Michalom Handzušom a Radoslavom Suchým, ktorého ale trápia zdravotné ťažkosti s prieduškami. Zatiaľ budeme hrať na 11 útočníkov, Bondra so Šatanom budú striedavo nastupovať v dvoch útokoch.

Zaujímavý bude tento zápas pre Petra Bondru, ktorý sa na Ukrajine narodil. On si však túto pikantnosť príliš nepripúšťa: „Je to trocha zvláštne, ale nie moc. Môj otec je Slovák, ja som Slovák a reprezentujem Slovensko a to je pre mňa podstatné. Na Ukrajine som sa iba narodil, vyrastal som na Slovensku a Slovensko mi dalo to, čo teraz viem a kde teraz som.“

Na adresu Ukrajinského tímu sme sa od Filca dozvedeli, že „hrajú silový hokej. Majú dobre organizovanú obranu založenú na tom, že sa hráči ťažko dajú oddeliť od puku. Kľúč na nich sa nachádza v rýchlej kombinácii, puk je najrýchlejší hráč. Naša víťazná zostava sa nemení, no na striedačku ako druhý brankár pôjde Šimonovič, aby sme všetkých troch brankárov držali v atmosfére.“

Priebeh:

Pondelok 29. apríla 2002

16:00

Göteborg, hala Scandinavium

Zostavy:

Slovensko: Staňa - Smrek, Lintner, Milo, Štrbák, Čierny, Bača - Bartečko, Šatan, Bondra - Országh, Pucher, Uram - Tomík, Hlinka, Somík - Petrovický, Pavlikovský

Ukrajina: Karpenko - Timčenko, Širiajev, Gunko, Klimentiev, Zavalňuk, Ostrouško, Tolkunov - Salnikov, Christič, Zinievič - Savenko, Šachrajčuk, Oleckij - Kasjančuk, Bobrovnikov, Matvičuk - Procenko, Cyrul, Markovskij

ZÁPAS AKO NA HOJDAČKE

Hneď v úvode zápasu si naša obrana po Klimentievovej prihrávke nepostrážila Procenka, ktorý mal priamo pred bránkou, napriek Smrekovej snahe, dosť priestoru na presné bekhendové zakončenie. Po niečo vyše minúte už ale bolo vyrovnané. Puk spoza našej bránky si zobral Šatan, za červenou čiarou ho nahodil na zadný mantinel, Karpenko vykorčuľoval za bránku, aby ho zachytil, no to sa mu nepodarilo a po bleskovej prihrávke Somíka zakončoval Tomík prakticky do odkrytej siete. Po dvoch veľkých šanciach Urama a Bartečka sa nám konečne podarilo ísť aj do vedenia. V 14. minúte Somík, na ktorom boli v útočnom pásme zavesení dvaja Ukrajinci, prihral Hlinkovi, ktorý delovkou od modrej čiary prestrelil Karpenka.

Hneď začiatkom druhej dvadsaťminútovky už ale bolo znovu vyrovnané. Obranca Čierny neustrážil Saľnikova, ktorý po Christičovej akcii dorazil puk za Staňu. V 7. minúte sme opäť prehrávali, Zinievič dostal dlhý pas na útočnú modrú, pohral sa s Bačom, naservíroval puk do jazdy Bobrovnikovovi a ten sa nemýlil. Našťastie sa o 5 minút podarilo našim zase vyrovnať. Po Hlinkovom úspešnom vhadzovaní vypálil z prvej od modrej čiary Ladislav Čierny, a keď ani nie po minúte naklonil misky váh na našu stranu tvrdou strelou Lintner, vyhnali sme Karpenka z bránky Ukrajiny. Naši chlapci naďalej tlačili, ale náhradný brankár Simčuk zatiahol roletu. A keď ho aj Petrovický konečne prekonal, gól nebol sporne uznaný. Do kabín sa teda šlo za stavu 4:3 pre slovenskí tím. V tejto tretine sme na Ukrajinskú bránku vyslali dovedna 20 streleckých pokusov.

Naši boli aktívni aj v tretej tretine, ale gól, ktorý by nás ukľudnil, sa nám nedarilo vsietiť. Zapršalo preto na druhej strane – v hre štyroch na štyroch predviedli Procenko, Tolkunov a zakončujúci Cyrul peknú kombinačnú akciu a nervydrásajúci záver sa mohol začať. Tri minúty pred koncom našťastie spasil náš tím v presilovke už svojim tretím turnajovým gólom Richard Lintner. Do dobrej streleckej pozície mu puk naservíroval spoza brány Šatan, ktorý potom ešte takmer poistil zápas, no jeho šanca skončila na žŕdke. V úplnom závere ešte súper hrýzol, ale tesné víťazstvo sme napokon ubránili.

Obrázok blogu

Sumár:

Po zápase:

Ján Filc: „Je dôležité, že máme dva body, ktoré s nami pôjdu do osemfinálovej skupiny. Výkon však zďaleka nebol optimálny, viackrát sme zlyhali v defenzíve. Tým nemyslím len obrancov, ale aj ostatných hráčov, ktorí bránili zle. Niektorým útočníkom by možno prospelo, ak by sa chytili strelecky. Mám na mysli najmä Pucherov útok. Na ukrajinský štýl by sa hodil nový názov – hustota. Dokážu tak prehustiť priestor, že je tam naozaj ťažko niečo tvoriť.“

Miroslav Šatan (v zápase 0+2): „V zápasoch so silnejšími súpermi už nesmieme hrať tak bojazlivo, treba začať sebavedomejšie. V defenzíve musíme naozaj pridať, tam vidím oblasť, kde sa treba zlepšiť.“

Miroslav Hlinka (najlepší hráč SVK tímu, v zápase 1+1): „Bolo by blbé, keby som bol sám so sebou spokojný, ale dnes sa nám naozaj darilo, čo bolo dobré pre celé mužstvo. Čakali sme, že to bude ťažké, víťazstvo sme vydreli, no chutí o to lepšie.“

Anatolij Bogdanov (tréner Ukrajiny): „Bol to veľmi dobrý zápas, dramatický, no s nešťastným koncom pre naše mužstvo. Musím chlapcov pochváliť, lebo zahrali veľmi dobre ako kolektív od začiatku do konca a špeciálne náš druhý brankár Simčuk nás podržal. O to je moje sklamanie väčšie, lebo súperovi sme sa vyrovnali takmer vo všetkom.“

Dmitrij Christič (v zápase 0+1): „Škoda, že sa Peter Bondra presťahoval na Slovensko. Bolo by úžasné, keby hral za nás. To by sme možno aj vyhrali.“