15 rokov po zlate z MS, 4. časť - ZÁPASY: SVK – POL

Píše sa rok 2002 a na Slovensku vládne hokej. Po nešťastnej olympiáde málokto verí Filcovej družine, ktorá mieri do Švédska...

Diskusia  (0)

PREDOŠLÁ ČASŤ

Zápas základnej skupiny: SLOVENSKO – POĽSKO

O súperovi:

Netreba azda naznačovať, kto bude favorit úvodného vystúpenia našej družiny. Náš severný sused pricestoval do Švédska ako úplný outsider, ktorého vidíme na elitnom turnaji IIHF po desiatich rokoch. Paradoxom ale je, že práve v tíme nášho prvého súpera nájdeme držiteľa Stanleyho pohára, najstaršej a najcennejšej hokejovej klubovej trofeje. Tá, napriek viacerým našim hviezdam v NHL, zatiaľ nepozná slovenského držiteľa, ak nerátame Stana Mikitu z roku 1961.

Najväčšími hviezdami poľského tímu sú Krzysztof OliwaJacek Plachta. Prvý, ktorý bude kapitánom a je spomínaným majiteľom prsteňa za Stanley Cup, odohral tento rok 57 zápasov v NHL za Pittsburgh, no nazbieral len dve asistencie. Okrem toho až 150 trestných minút, takže jeho úloha v NHL je jednoznačná – nie je to žiadny tvorca hry či obávaný strelec. Jeho vyše 300 štartov v najlepšej lige sveta ho však predurčuje byť v poľskom národnom tíme v pozícii lídra. Druhý menovaný nazbieral 20 bodov v najvyššej nemeckej súťaži. Ani on sa však trestom práve nevyhýba. Väčšina hráčov je ale z nie zrovna vychýrenej poľskej ligy, vrátane hlavného brankára Jaworskeho. Obrana Poľska sa bude opierať hlavne o Sebastiana Gonera. Najväčšia hviezda poľského hokeja – Mariusz Czerkawski hrá play-off v NHL s tímom NY Islanders.

Pred zápasom:

Tréneri napísali na súpisku s 23 miestami zatiaľ 20 hráčov. Chýbajú tam Hecl s Hurtajom, ktorí sa ale pripravujú s tímom. Zapísaní neboli kvôli možným posilám z NHL, pretože vedenie sleduje vývoj play-off v zámorí. Po ochorení priedušiek zostal doma obranca Richard Pavlikovský. Ostane ale v kontakte s lekárom a ak sa jeho stav zlepší, pricestuje za tímom.

Peter Bondra na otázku, koľko hokejok si priviezol na MS odpovedal „dosť, aby mi vydržali do 11. mája.” Vtedy sa hrá na MS finálový zápas. Ďalej dodal: „či budem hrať v útoku so Šatanom, nie je podstatné, hlavne, aby sme boli platní pre mužstvo. Ak by sa súper sústredil na jeden útok, potom je lepšie rozdelenie. Ťažšie sa bránia dve lajny.”

Tréner Filc na margo nášho prvého súpera poznamenal: „Predpokladáme, že Poliaci sa budú sústrediť na defenzívu. Pomohol by nám rýchly gól. Treba hrať koncentrovane, súper je na začiatku plný síl a v minulosti ukázal, že vie prekvapiť.”

Priebeh:

Sobota 27. apríla 2002

15:15

Göteborg, hala Scandinavium

Zostavy:

Slovensko: Staňa - Smrek, Lintner, Milo, Štrbák, Čierny, Bača - Bartečko, Šatan, Bondra - Országh, Pucher, Uram - Tomík, Hlinka, Somík - Petrovický, Pavlikovský

Poľsko: Jaworski - Sokol, Mieszkowski, Gil, Gonera, Rozanski, Duleba, Labuz, Smielowski - Oliwa, Pysz, Plachta - Laszkiewicz, Parzyszek, Klisiak - Demkowicz, Slabon, Slusarczyk - Justka, Garbocz

PRESVEDČIVÉ VÍŤAZTVO

Hneď v úvode sa naši zahryzli do súpera. Vo 4. minúte zaviedol puk do útočného pásma Bondra a v spolupráci so Šatanom z menšej skrumáže pred bránkou a aj za „pomoci“ poľskej obrany strelil úvodný gól stretnutia. Vzápätí sme prečkali minútové oslabenie o dvoch hráčov, aby sme v 13. minúte udreli znovu. Na využitie presilovky nám stačilo 7 sekúnd, keď po vyhratom buly v útočnom pásme Lintner nabil Országhovi a ten zblízka zvýšil.

Druhá tretina sa niesla vo vlažnejšom tempe. Slovenskí hokejisti nie a nie zvýšiť náskok. Podarilo sa to až 42 sekúnd pred koncom, paradoxne v oslabení, keď na trestnej lavici sedel Peter Pucher. Poľská obrana urobila chybu, ktorú využil Robo Tomík a po úniku pohotovou strelou zvýšil na 3:0.

V tretej tretine už súper nestíhal, a tak sa nám podarilo zveľadiť skóre. Po krásnej prihrávke Baču si otvoril strelecký účet Bartečko. Chvíľu na to v presilovke bombou medzi betóny brankára zvýšil spomedzi kruhov Lintner. Svoju rýchlosť potom predviedol Bondra, ktorý najprv na modrej Pavlikovskému zobral puk, aby mu ho potom pekne naservíroval priamo pred bránku a on nemal problém vsietiť gól. V predposlednej minúte ešte pridal jeden presný zásah Róbert Petrovický, keď si nikým neatakovaný nakorčuľoval s pukom z pravej strany modrej čiary medzi kruhy a švihom uzavrel skóre na 7:0. Slovensko bolo celý zápas lepšie, paradoxom je, že v poslednej tretine nás Poliaci prestrieľali 9:6.

Obrázok blogu

Sumár:

Po zápase:

Ján Filc: „Dali sme sedem gólov, nikto sa nezranil. Výrazné víťazstvo nepreceňujeme, Poľsko je nováčikom A-kategórie. V zápase sme mali veľmi dobré momenty, ale aj priemerné a tiež také situácie, ktoré sa nemali stať – napríklad časté vylúčenia. Taktiež efektivita v koncovke v prvých dvoch tretinách mohla byť vyššia. Máme na čom pracovať. Čo je pre nás dôležité, aby sme vedeli za každých okolností hráčsky potenciál z NHL zladiť s potenciálom európskych hokejistov.“

Rastislav Staňa: „Prekvapilo ma, že som dostal dôveru, tréner mi to oznámil v piatok večer. Teraz som rád, že som nesklamal a udržal si čisté konto.“

Peter Smrek: „V takom tichu a proti takému súperovi sa motivuje ťažko. Vtedy musí každý hecovať nielen seba, ale aj toho, čo sedí vedľa neho na striedačke.“

Róbert Tomík (v zápase 1+0): „Začiatok je super, potrebovali sme sa takto rozbehnúť. Dobre sme si zahrali, poctivo sme bránili a po druhej tretine už Poliaci nestíhali. A Oliwa? To je klasický bitkár, ledva stojí na nohách a nemá veľmi veľkú techniku. Najlepšie je ho nechať hrať s pukom, on sa sám zamotá a je neškodný.“

Wiktor Pysz (tréner Poľska): „Ukázalo sa, že rozdiel medzi slovenským a poľským hokejom je príliš veľký. Iba bojovnosť na hráčov formátu Bondru či Šatana nestačí.“